WCZYTUJĘ
POLEĆ NAS
KONTAKT
SCROLLUJ
POWRÓT

Ocieplenia elewacji
budynków

Ocieplając budynek możemy uzyskać oszczędności w zużyciu energii sięgające nawet 60% ! Oszczędności te wprost przekładają się na ilość ciepła potrzebnego do ogrzania pomieszczeń. Odpowiednie docieplenie budynku przyczynia się do poprawy klimatu i komfortu cieplnego panującego wewnątrz pomieszczeń. Im wyższa jest temperatura powierzchni ścian , tym przytulniej jest w mieszkaniu. Im cieplejsze są ściany , tym łatwiej i szybciej ogrzewa się powietrze wewnątrz pomieszczeń, a to przekłada się na zmniejszenie kosztów ponoszonych na ogrzewanie.

Ocieplenia
START
//OCIEPLENIA

Najpopularniejszymi elementami w budynku przez, które ucieka ciepło to ściany zewnętrzne, stropy, piwnica oraz dach. Według badań, te starty szacują się na poziomie od 20% do nawet 50%. Oznacza to, że w sezonie grzewczym, koszta ogrzewania automatycznie rosną i to nawet do 40%. Jest to pierwszy powód i kluczowy problem jakim jest ograniczenie i redukcja kosztów poprzez zapotrzebowanie na energię.

Najpopularniejszym rozwiązaniem w obecnym czasie jest termoizolacja ścian zewnętrznych budynku, inaczej mówiąc docieplenie  lub ocieplenie elewacji budynku.

Jest to tzw. metoda 'lekko-mokra’ – BSO, za którą przemawia wysoki komfort cieplny budynku zimą, ale także przyjemny chłód podczas letnich upałów.  Na rynku dostępne są dwa rodzaje dociepleń ścian w zależności od wyboru materiału dociepleniowego. Pierwszy z nich i najbardziej popularny na rynku Polskim to styropian, drugi to wełna mineralna.

OSZCZĘDNOSCI Z OCIEPLENIEM

STRATY CIEPŁA BEZ OCIEPLENIA

WYŻSZE KOSZTY OGRZEWANIA BEZ OCIEPLENIA

Na rynku dostępne są dwa rodzaje dociepleń ścian w zależności od wyboru materiału dociepleniowego. Pierwszy z nich i najbardziej popularny na rynku Polskim to styropian, drugi to wełna mineralna.

Styropian
lekki, łatwy w obróbce oraz montażu

Styropian jest materiałem lżejszym niż wełna, łatwiejszym w obróbce oraz montażu na ścianie budynku. Większość klientów wybiera ten materiał na izolację budynku, ponieważ przemawia za niego cena w porównaniu do wełny mineralnej. Warto również zauważyć, że jest kilka rodzajów styropianu, różnią się one głównie najważniejszej jego cechy – współczynnika przewodzenia ciepła, którego wartość mieści się w przedziale od 0,044 do 0,031 W/mK. Im mniejsza jest wartość współczynnika tym lepsze właściwości izolacyjne posiada styropian. Istotne są również inne parametry styropianu, takie jak: wytrzymałość na rozciąganie, zginanie, czy też wytrzymałość na ściskanie(tylko w przypadku miejsc obciążonych jak np. podłogi, dachy, itp.).

W chwili obecnej standardem jest ocieplenie ścian w tradycyjnej technologii styropianem EPS 040 o grubości 10 cm – 15 cm. Dotychczas znany był on pod oznaczeniem FS 15 lub EPS 70.

W przypadku domów pasywnych i energooszczędnych minimalna grubość izolacji ze styropianu ścian zewnętrznych to 20 cm – 25 cm. Przy wykonywaniu elewacji ścian, stosując przy tym styropian grafitowy, mamy możliwość zmniejszenia grubości izolacji cieplnej o kilka centymetrów. Stosując styropian grafitowy EPS 031-033 o grubości 12 cm osiągniemy takie same rezultaty energetyczne jak przy zastosowaniu styropianu białego o grubości 15 cm. Stosowanie cieńszych płyt styropianu grafitowego możliwe jest zatem w tych miejscach, gdzie tworzą się mostki termiczne, a straty ciepła są największe. Dotyczy to zwłaszcza wieńców, cokołów oraz ościeży i nadproży, których powierzchnię ograniczały dotąd standardowo grubsze białe styropiany.

Wełna mineralna

Wełna mineralna w przeciwieństwie do styropianu jest materiałem paro-przepuszczalnym, więc jęśli ktoś zdecyduję się na wybór tego izolatora, warto zadbać o to, żeby reszta materiałów była również wysoko paroprzepuszczalna.

Niezależnie jednak czy zdecydujecie się państwo na styropian lub wełnę, budowa systemu docieplenia ścian jest identyczna. Ocieplenie składa się z płyt izolacyjnych, zaprawy klejowo – szpachlowej do mocowania płyt oraz wykonywania warstwy zbrojącej z siatką włókna szklanego. Następnie nanoszone są środki gruntujące i wierzchnia warstwa tynku cienkowarstwowego o granulacji 1,5 mm , 2,0 mm , 3,0 mm.

Dokładne korzyści płynące z docieplenia budynku określa audyt energetyczny. Uzyskamy wtedy informacje co należy wykonać, aby założone oszczędności faktycznie miały rację bytu – oprócz ocieplenia może to być np. wymiana okien, instalacji c.o. itp. Kiedy już zdecydujemy się na ocieplenie budynku, warto zwrócić uwagę na szczegóły i błędy, które w przyszłości mogą przełożyć się na efektywność docieplenia domu. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie można docieplać uszkodzonej konstrukcji. W przypadku, gdy np. odsłonięta jest stal zbrojeniowa, najpierw remontujemy konstrukcje a później ją ocieplamy. Warto zwrócić uwagę na grubość docieplenia tak, aby zapewniała nam uzyskanie właściwej, wymaganej izolacyjności cieplnej przegrody. Pamiętajmy również o wyborze odpowiedniego tynku cienkowarstwowego tj. akrylowy, silikatowy, silikatowo-silikonowy, silikonowy lub mineralny. Dodatkowo powinno się stosować materiały termoizolacyjne dobrej jakości oraz cały aprobowany system ociepleń jednego producenta.

Ocieplanie i docieplanie. Kiedy robić i jak się przygotować?

???. -

Ocieplanie domów powinno rozpocząć się wówczas, kiedy ściany zewnętrzne budynku będą w pełni suche. Taka konieczność wynika z późniejszych problemów, jakie mogą nas spotkać, jeśli zaniedbamy kwestię osuszenia się materiałów, z których powstał budynek. Jak wiemy, budowa wiąże się z pracami mokrymi. Wszelkie murowanie, wylewanie fundamentów i tym podobne, wiąże się z wilgocią, która musi zostać osuszona, aby położyć na nie materiał izolacyjny. Wilgoć bowiem musi wyparować na zewnątrz, a przykrycie jej materiałem izolacyjnym na pewno temu nie pomaga.

Najlepszym okresem na suszenie jest oczywiście pora letnia. Brak pochopności i podejmowania szybkich decyzji, uchroni nas przed zagrzybieniem na ścianach i pleśnią. Docieplanie budynków natomiast wykonujemy w domach, które już są wybudowane i mogły być wcześniej wyposażone w izolację, która jednak z racji czasu lub nieodpowiedniego wykonania, nie spełnia swojej funkcji i jest jedynie przeszkodą w prawidłowym funkcjonowaniu budynku. Docieplenia nie należy układać na obecnie istniejącym. Cała izolacja powinna zostać zdemontowana i na jej miejsce położona nowa warstwa docieplenia.

Jak się przygotować?

Docieplanie budynków to operacja wymagająca wiedzy i doświadczenia, ponieważ tylko te czynniki zapewnią nam zarówno oszczędność energii, którą produkują nasze źródła ciepła np. kotły gazowe, ale również wytłumią nasz budynek przed niechcianym hałasem z zewnątrz. Ponadto, co warto podkreślić, ocieplenie nie wpływa tylko na utrzymywanie ciepła w zimę, ale także nie przyjmuje gorąca latem, czyniąc dom bezpiecznym i przyjemnie chłodnym miejscem w lato oraz odpornym na wszelkie czynniki zewnętrzne.

 • Projekt

  Projekt – nie możemy wykonać tego typu prac „na oko”. Odpowiednie obliczenia pozwolą dobrać taki rodzaj materiału, który da nam informację jak gruba powinna być nasza izolacja lub jakie materiały należy zakupić oraz czy istnieje ryzyko zawilgocenia nowej przegrody..

  01.
 • Zabezpieczenie budynku

  Zabezpieczenie budynku – polega głównie na zabezpieczeniu okien folią.

  02.
 • Przygotowanie podłoża

  Przygotowanie podłoża – powinno być ono gładkie, równe oraz odpylone, aby klej miał optymalną przyczepność zarówno do podłoża jak i materiału. Dodatkowo, jeśli powierzchnia jest nadmiernie słaba, można zagruntować ścianę przed przystąpieniem do prac.

  03.
 • Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi

  Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi – pozostawiony na słońcu styropian, może spowodować, że zmniejszy się jego właściwość do przyczepności innych materiałów np. kleju. Natomiast wełna mineralna nasiąka bardzo szybko wodą, co prowadzi do jej zniszczenia, i takiego materiału nie można już ponownie użyć, nawet osuszając go.

  04.
 • Przerwy technologiczne

  Brak przerw technologicznych- po nałożeniu siatki musimy odczekać, aż klej nieco przeschnie, zanim nałożymy na niego styropian lub w przypadku kołkowania, odczekać należy minimum dobę od przyklejenia płyt.

  05.
 • Mijanka

  Każda wyższa warstwa powinna być ułożona z przesunięciem o połowę płyty.

  06.

Planujesz ocieplenie lub remont swojego domu? ?

KONTAKT
zamknij